وسایل چوبی

روغن گیاهی چوب چیست؟

روغن گیاهی مخصوص چوب در حال حاضر یکی از محبوب‌ترین روش‌ها برای پوشش نهایی چوب است. این روغن‌ها برخلاف رنگ‌های شیمیایی طرح و نقش چوب را تغییر نمی‌دهند و زیبایی چوب همچنان حفظ می‌شود. روغن چوب طبیعت و اصالت و شخصیت چوب را حفظ می‌کند.

روغن چوب یک ماده طبیعی هست که پس از اجرا بر روی چوب، در خلل و فرج آن نفوذ می‌کند و به عبارتی جذب چوب می‌شود. همان‌طور که می‌دانید رنگ‌های صنعتی (وارنیش ها) عموماً بر روی چوب یک لایه محافظ تشکیل می‌دهند و عملکرد آن‌ها مانند روغن گیاهی چوب نیست.

 

روغن گیاهی مخصوص چوب کجا کاربرد دارد؟

روغن گیاهی چوب همان‌طور که از نامش پیداست، برای پوشش نهایی یا همان عملیات فینیشینگ چوب کاربرد دارد. مهم نیست چقدر با اصول رنگ کاری چوب آشنا باشید؛ همین‌که حداقل‌های آشنایی با رنگ و اجرای رنگ را بشناسید، می‌توانید از این رنگ چوب استفاده کنید. مهم‌ترین خصوصیت روغن گیاهی مخصوص چوب، اجرای آسان آن است. برای اجرای روغن گیاهی چوب محدودیت خاصی ندارید و بر روی سازه‌های مختلف می‌توانید آن را اجرا کنید.

رنگ ظروف چوبی

بیشتر رنگ‌های گیاهی بهداشتی و سالم هستند. شرکت‌های تولیدکننده روغن گیاهی مخصوص چوب، از مواد طبیعی و گیاهی برای ساخت رنگ استفاده می‌کنند و با تغییرات اندکی مواد عالی فرار (VOC) که جزء اصلی رنگ‌های شیمیایی هستند را کم یا حذف کرده‌اند.

اگر درزمینهٔ تولید ظروف چوبی فعالیت دارید، روغن گیاهی مخصوص چوب در حال حاضر تنها گزینه مناسب پیش روی شما برای رنگ کاری کاسه و بشقاب و سینی و … چوبی هست. ما در آیچوب به موضوع رنگ مناسب ظروف چوبی پرداختیم و به شما پیشنهاد می‌کنیم به‌عنوان یک فروشنده و حتی خریدار ظروف چوبی، این نوشته را مطالعه کنید.

 

رنگ پارکت و کف پوش

پارکت و کفپوش چوبی هم مانند هر سازه دیگری، نیاز به پوشش مناسب دارند. با توجه به اینکه پارکت چوبی یا کفپوش چوبی مدام در معرض سایش است، نیاز به رنگی دارد که جذب چوب شود و خش‌پذیری کمتری داشته باشد. در گذشته از رنگ‌هایی مانند سیلر و کیلر و نیم پلی استر و روغن جلا برای پوشش پارکت و کفپوش استفاده می‌شد. این پوشش‌ها با توجه به اینکه روی چوب یک لایه تشکیل می‌دهند، به‌راحتی هم در اثر سایش خش می‌گیرند و از بین میرند.

روغن گیاهی مخصوص چوب با توجه به اینکه جذب چوب می‌شوند و پیوند مولکولی برقرار می‌کند، کمتر و دیرتر خش می‌گیرد و مقاومت بیشتری نسبت به رنگ‌های شیمیایی دارد.

 

رنگ فضای خارجی و نما ساختمان

یکی از معضلات پیش روی سازندگان آلاچیق و پرگولا و کفپوش فضای باز و اجراکنندگان نما چوبی ساختمان، رنگ مناسب فضای باز است. روش‌های قدیمی رنگ کاری چوب در فضای باز مشکلاتی را برای سازه چوبی ایجاد می‌کند. مهم‌ترین ایراد این هست که رنگ پس از مدتی پوسته می‌شود. این مشکل به دلیل وجود فیلم در ساختار رنگ‌های شیمیایی هست. درواقع فیلم باعث براق شدن کیلر و نیم پلی استر و … می‌شود.

رنگ گیاهی مخصوص چوب بر روی چوب لایه ضخیمی مانند وارنیش ها تشکیل نمی‌دهد. این رنگ‌ها با چوب پیوند مولکولی برقرار می‌کنند و یک لایه بسیار نازک روی چوب ایجاد می‌شود. این لایه در برابر اشعه یو وی مقاومت بالایی دارد و همچنین به خاطر خاصیت روغنی بودن آن مانع از جذب آب به چوب می‌شود.

نکته اینجاست که برخی فروشنده‌ها از این رنگ‌ها به‌عنوان رنگ‌های ضد آب نام می‌برند که کلمه درستی نیست. بهتر هست به‌جای واژه ضد آب از واژه آب گریز استفاده کنیم. این رنگ‌ها نمی‌توانند چوب را ضد آب کنند؛ اما می‌توانند آن را آب گریز کنند.

 

رنگ بندی روغن‌های گیاهی چگونه است؟

رنگ گیاهی چوب هم مانند بسیاری از رنگ‌های شیمیایی دارای رنگ بندی مختلف هست. حتی شما با ترکیب رنگ‌های مختلف یک برند می‌توانید به رنگ جدید هم دست پیدا کنید. به‌عنوان مثال با ترکیب رنگ سفید و قرمز می‌توان به رنگ صورتی رسید. نکته اینجاست که نمی‌توان و نباید ترکیب رنگ برندهای مختلف را با هم انجام داد و فقط باید رنگ‌های مختلف یک برند را باهم ترکیب کرد.

با اینکه روغن‌های گیاهی از نظر ساختار بسیار شبیه به هم هستند؛ اما در جزئیات و ساختار فنی با هم متفاوت هستند.

 

مزایا روغن گیاهی مخصوص چوب چیست؟

روغن گیاهی دارای خصوصیت های و مزایایی هست که دانستن آن به شما کمک می کند تا با دیدی باز از این رنگ ها استفاده کنید. در ادامه به معرفی مزایا رنگ گیاهی می پردازیم.

 

رنگ‌های طبیعی و سالم

روغن های گیاهی مخصوص چوب از طبیعت گرفته شده اند و ساختار طبیعی و سالم دارند. اگر تولید کننده ظروف چوبی، اسباب بازی چوبی و لوازم سیسمونی کودک باشید، باید از رنگ و پوشش مناسب این سازه های چوبی استفاده کنید. همانطور که می دانید رنگ های شیمیایی مانند سیلر و کیلر و نیم پلی استر بسیار خطرناک و سرطان زا هستند.

اگر مجبور به استفاده از رنگ های شیمیایی نیستید، برای سلامت خودتان و مشتریانتان ارزش قائل شوید و از رنگ های گیاهی مخصوص چوب استفاده کنید. نگران هزینه های اجرای روغن گیاهی نباشید. این روغن ها هزینه کمتری نسبت به رنگ های شیمیایی دارند. ما در آیچوب به بررسی این موضوع پرداخته بودیم. لطفا این مطلب را مطالعه کنید.

 

رنگ ضد آب چوب یا آبگریز!

امروزه استفاده از چوب در فضای خارجی در مورد استقبال عموم قرار گرفته است و در جای‌جای شهر ما می‌توانیم شاهد وجود سازه‌های چوبی، آلاچیق چوبی، نمای چوبی، چوب‌های ترمو، المان‌های شهری چوبی، پارکت‌های چوبی و…  باشیم. اگر توجه کرده باشید در بیشتر این موارد در روزهای ابتدایی نصب، سازه‌های چوبی نمایی بسیار زیبا و شکیل دارند؛ اما پس از گذشت روزها و ماه‌ها مشاهده می‌کنید که آن سازه زیبا به‌شدت فرسوده و کهنه شده است. بعد از بررسی دقیق و کارشناسی  به این نتیجه خواهید رسید که پوشش مناسبی برای این سازه چوبی انتخاب نشده است.

اساساً با توجه به اینکه برخی اساتید رنگ کار اطلاعات به‌روز و درست از مبحث رنگ چوب ندارند به انتخاب روش‌های قدیمی و تجربی و دم دستی روی می‌آورند. به‌عنوان مثال استفاده از رنگ‌های شیمیایی که دارای یک لایه فیلم محافظ بر روی چوب هستند به هیچ عنوان ممکن نیست بتوانند در مقابل اشعه UV و تغییرات دمایی کارایی و استقامت کافی داشته باشد.

حتماً در اطراف خود سازه‌هایی چوبی دیده‌اید که رنگ آن پوست شده یا ترک دارد… این مشکل به خاطر این است که یک لایه ضخیم از رنگ روی چوب ایجاد شده و در اثر تنش‌های دمایی و فیزیکی چوب، لایه رنگ آسیب می‌بیند. روغن‌های گیاهی با توجه به جذبی بودنشان این‌چنین مشکلاتی برایشان به وجود نمی‌آید و به هیچ عنوان پوست نمی شوند.

 

ترمیم آسان و بازسازی رنگ چوب

در این سال‌ها که در فضای مجازی مشغول ارائه محتوا و آموزش برای علاقه‌مندان به مباحث رنگ چوب هستیم بیشتر از ۷۰ درصد پرسش‌های مربوط به مشکلات رنگ چوب حول محور ترمیم رنگ‌های آسیب دیده می‌باشد. ترمیم رنگ‌هایی که پایه و اساس آن شیمیایی باشد شما را مجاب می‌کند برای ترمیم آن از رنگ‌های شیمیایی استفاده کنید. برای اجرای رنگ‌های روغنی یا سلولوزی باید تجربه، وقت، تجهیزات و امکانات کافی برای ترمیم رنگ داشته باشید.

اینجاست که با انبوهی از سؤالات و مشکلات روبرو خواهید شد و در پایان هم با توجه به نبود هیچ‌گونه تجربه درزمینهٔ رنگ چوب راهی ندارید به‌جز صرف زمان و هزینه‌های چند برابری برای رنگ کاری دوباره لوازم چوبی خانه خودتان… پس باید به دنبال راهکاری مناسب برای جلوگیری از بروز این گونه مشکلات در آینده و حال حاضر باید باشید. روغن مخصوص چوب این محدودیت‌ها را ندارند و شما برای تجدید رنگ نیاز نیست تجربه و تجهیزات خاصی داشته باشد. حتی با یک قلم‌مو هم می‌توانید رنگ کاری دوباره را انجام دهید.

یکی از مزایای روغن های گیاهی مخصوص چوب این هست که به راحتی می توانید قسمت های آسیب دیده رنگ را از نو با همان رنگ قبلی رنگ کاری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *