اکسسوری چوبی

نمای چوبی یا نمای آجری؟!

نما یکی از مهم‌ترین بخش‌های هر سازه به حساب می‌آید. علاوه بر این، امروزه تنوع در سبک و شیوه‌های معماری نما باعث شده که بسیاری از افراد در انتخاب خود دچار تردید شوند. نمای چوبی و نمای آجری دو سبک بسیار پرطرفدار در ایران هستند که زیبایی ظاهری آنها معمولا انتخاب را برای تصمیم‌گیرنده دشوار می‌کند. در این مقاله، با تشریح ویژگی‌ها و مزایای و معایب، به شما خواهیم گفت که نمای چوبی یا نمای آجری کدام بهتر است!

نمای چوبی چیست

نمای چوبی به نمایی گفته می‌شود که در تمام یا بخشی از آن از چوب‌های فرآوری شده مقاوم مانند ترموود استفاده شده است. این سبک از نما از معماری مدرن پیروی کرده و معمولا به صورت ترکیبی از ترموود و سنگ اجرا می‌شود. ترموود در حال حاضر جدیدترین مصالح ساختمانی موجود در بازار برای ساخت انواع نما است که مقاومت و زیبایی طبیعی آن، اجرای نما را بسیار شکیل می‌کند.

نمای آجری چیست

نمای آجری یکی از قدیمی‌ترین و در عین حال زیبا‌ترین نماهای حال حاضر است که برای اجرای آن از آجر نسوز با رنگ‌های متنوع استفاده می‌شود. فناوری پیشرفته به کار رفته در تولید این آجرها محصولی را به عنوان خروجی خط تولید عرضه می‌کند که هم از نظر مقاومت و هم زیبایی در جایگاه بسیار خوبی نسبت به سایر مصالح ساختمانی قرار داد.

انواع نمای چوبی

به طور کلی ترموودی که در نماهای چوبی امروزی کاربرد دارد را می‌توان به دو دسته زیر تقسیم کرد:

  • نرم چوب‌ها: اطلاق این لقب به این نوع از ترموودها به معنی ضعیف و شکننده بودن آنها نیست؛ بلکه نشانه‌ای از فاصله مولکولی کمتر در بافت آنهاست. این نوع چوب‌ها به دلیل نداشتن گره مرکزی، زیبایی ظاهری بیشتری نسبت به سخت چوب‌ها دارند و برای اجرای نمای ساختمان مناسب‌ترند.
  • سخت چوب‌ها: سخت چوب‌ها متریالی با گره‌های بافتی و رگه‌های متعددی هستند که بیشتر مصارف داخلی دارند و برای طراحی نما زیاد از آنها استفاده نمی‌شود. این محصول از چوب درختان پهن برگ مانند گردو، صنوبر، بلوط، افرا، ماهون، گیلاس، زبان گنجشک و… ساخته می‌شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *